Toplumsal Cinsiyet

Queer’ler yanlış mı tanınıyor?

Tam da adının anlamına uygun şekilde queer bireylerin amacını, yöntemini pek de anlayamıyoruz. Çünkü bir tuhaflar, yoldan çok çıkmışlar. Onlardan birimiyiz? Alakamız bile mi yok? Bazen hiç emin olamıyoruz.

LGBTİ’nin sonuna eklenen bir harf olarak tanıdığım(ız) queer, geçenlerde öğrendiğim kadarıyla hiçbir kimliğin sonuna eklenemeyecek bir terim. Bir duruş mu demeliyim acaba?

Queer, kimlikleri reddediyor. Ben kadınım, ben transım, ben biseksüelim demiyor. Şu sınırları bi aşabilir miyiz lütfen, gibi bir derdi var. Cinsiyet ve aslında ona bağlı yaşanan cinsellik sınırlamalarıyla ilgili genel geçer ılımlı görüşlerle arası pek iyi değil queer’lerin. Lezbiyen olup kadınlarla sevişen kadın olunca queer olunmuyor mesela. Feminen gey olup sadece erkeklerle sevişenler de aynı şekilde.

Kadın nedir? Kadın olmak ne demek? Erkek olmak ne demek? Bu sorular anladığım kadarıyla queer’liğin temel soruları. Bu soruları sormak da elbet yetmiyor. Bu soruların cevabını bulamayıp hiç birini üstüne giymemekmiş gibi anladım ben ama hala tam emin olamadım da.

Wikipedia’da LGBT hatta eşcinsel erkek anlamında kullanıldığı iddia ediliyor. İngilizce sayfada da cisgender ve heteroseksül olmayan kişileri kapsayan bir şemsiye gibi anlatılmış ama yaptığım okumalara bakılırsa wikipedia biraz, hatta epey yanılıyor. Çünkü, okuduğum ve anladığım kadarıyla queer, kimliklere ve seksüel klişelere karşı olan bir hareket. Haliyle queer ne heteroseksüeliteyi kabul eder ne de LGBT’liği. Orada daha çok kimle sevişmek istersen iste kendini sınırlama mantığı var. Olsa olsa heteronormativiteyi reddediyor (haliyle).

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça sizinle paylaşacağım sevgili Feministlik severler.

Burada olduğunuz için teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s